Dvakrát stručně o internetových prohlížečích

Článek The IE Factor se řadí k těm, u kterých mám pocit, že mi autor mluví z duše. O čem je? V podstatě o tom, že Internet Explorer je momentálně nejhorší prohlížeč v širém okolí a jeho existence blokuje další rozvoj webdesignu. Bohužel je současně i prohlížečem nejrozšířenějším. Nežijeme zkrátka ve zrovna ideálním světě.

Když už jsme u (mého oblíbeného) tématu webových prohlížečů: Chystal jsem se dlouhou dobu napsat text o tom, proč používat Mozilla Firefox. Domníval jsem se totiž naivně, že žádný takový v češtině neexistuje, a já budu první, kdo s ním přijde. Chyba lávky, dnes jsem objevil český překlad anglického textu 13 Reasons To Use Firefox Over IE. Tak to vypadá, že mám ušetřenou práci (a taky skoro jistý odkaz v novinkách na www.czilla.cz :-)

Mar 1, 2004 – 0:28

Comments

David Majda
David Majda
MyIE neznám, takže po stránce ovládání nemohu soudit. Firefox mi ale ovládáním vyhovuje, a co nemá, si buď stáhnu jako extension nebo si to můžu snadno doprogramovat sám. Narozdíl od IE.
David Majda
David Majda
Hmm, koukal jsem schválně se na domovskou stránku MyIE2:

http://web.qx.net/nemesis2/myie.html

Krom vizálních bookmarků (na co to proboha je?) to neumí podle mě nic, co Mozilla Firefox nedokáže taky. Navíc vypadá dost amatérsky a hlavně je pod tím maskovaný Internet Expolorer, což ho k rozumnému použití na mém počítači a priori vylučuje.
dlx
dlx
No a ještě nějak nechápu to "rozumnému použití na mém počítači"? Pokud jedeš na Linuxech tak to chápu, jinak ne. IE má výhodu v tom, že vidíš většinu stránek tak, jak by vypadat měly a ne nějaký rozsypaný cosi.
David Majda
David Majda
Zadal jsem "myie" do Googlu: http://www.google.com/search?q=myie&sourceid=mozilla-search&start=0&start=0&ie=utf-8&oe=utf-8

První odkaz měl popisek "Nedstat Basic - Free web site statistics", takže jsem ho automaticky přeskočil (i s podstránkou, kterou jsem prostě nějak ignoroval) a sjel na druhý v pořadí :-)

K Internet Exploreru - jediné, na co ho používám, je ke kontrole vzhledu stránek, které tvořím. Důvodů je několik:

* Bezpečnost: Existuje v něm mnoho neopravených bezpečnostních chyb. Na stránce http://www.pivx.com/larholm/unpatched/ byl kdysi jejich seznam, teď ho (z pochopitelných důvodů) stáhli.

* Technicko-filozofické: Jádro IE je zastaralé a blokuje další rozvoj webdesignu (podrobně to tu rozebírat nechci, ale věřtě že mám pár argumentů v zásobě). Čím víc lidí bude používat alternativní prohlížeče, tím víc to bude nutit Microsoft s tím něco udělat. A také vývojáři stránek je budou muset psát nikoliv "IE only", protože lidi je budou chtít používat i v Mozille, Opeře atd. I když je to celé trochu utopie :-(

* Uživatelské: Mozilla má lepší progresivní vykreslování obsahu stránek (VELMI důležité na modemu) a celkově mi prostě "víc sedí" (uznávám, tohle není zrovna racionální argument).

* Vývojářské: Od Mozilly mám zdrojový kód, takže si ji v přápadě potřebu mohu "přiohnout" a není těžké si v ní (pomocí XUL, JavaScript) napsat vlastní pomocné apikace, což už jsem 2x udělal. Prostě narozdíl od IE je to také vývojářská platforma.

Rozhodně neplatí, že stránky v IE vypadají "tak jak by vypadat měly". Pokud stránky napíšu podle platných standardů, jako "rozsypané cosi" vypadají typicky právě v IE (hlavně 5.x, šestka ještě jakž takž jde, resp. znám už její chyby, takže se jim umím vyhnout už při psaní první verze stránek). Četl jste vlastně vůbec článek odkazovaný v původním píspěvku?
dlx
dlx
Ano, stránky psané dle standardů vypadají špatně v IE... ale zároveň je nutné stránky upravit tak, aby v IE vypadaly dobře. A to je velký problém webu - imho by měly prohlížeče tvrdě dodržovat standardy.

Co se týče ostatního, co jste napsal, vlastně s vámi souhlasím.

Ve svém první příspěvku jsem psal o ovládání - co mi v jiných browserech chybí je hlavně práce s panely (taby) - v MyIE je mohu libvolně mezi sebou přesouvat, dvojklikem je zavřu.

Kliknutí pravým tlačítkem a pohyb myši dolevaúdoprava znamená Zpět/Vpřed (toto je tučím i v Opeře). Zrovna na toto jsem si zvyknul tak, že když to někde nefunguje, tak nadávám, proč to nefunguje :-)
Jan Novotný
Jan Novotný
Zajímavá diskuse. Jen dodám, že MyIE umí filtrovat reklamní bannery... kamarád si ho nemůže vynachválit. Ale Linux & Firefox rulez :-)
David Majda
David Majda
[8]: Proč a jak prohlížeče (ne)dodržují standardy je na dlóóóuhé povídání. Ony totiž ne vždy v minulosti vůbec nějaké standardy byly a taky existovalo cosi jako válka prohlížečů => každá nová funkce, byť nedokonale implementovaná, byla tehdy dobrá. Takže z historického pohledu je současná situace vcelku pochopitelná.

Věc, která mě ale štve, je že jakmile válka skončila vítězstvím IE, skoro nic se už nezměnilo. Windows, Office... to všechno Microsoft vylepšuje, i když nutně nemusí a software funguje vcelku dobře. IE dobře mnohdy nefunguje a přesto s tím Microsoft nic nedělá. Prostě monopol jak poleno.

[8], [9]: Diskuze na toto téma je opravdu zajímavá, jenže jakmile se začneme bavit o pohodlnosti ovládání, přestávají platit objektivní argumenty (snadnost a pohodlnost ovládání je dost subjetkivní pocit) a diskuze má velkou naději se zvrhnout do flamewar typu Linux x Windows, KDE x Gnome, tabs x spaces apod. A to nemám rád :-(

Jinak ale 4 věci v prohlížeči bez kterých bych dnes nemohl vžít jsou: taby, blokace pop-upů, integrované hledání na Googlu a Mozillí vyhledávání ve stránce tím, že prostě začnete psát hledaný text.
Laďa
Laďa
Protože jsem slyšel o internetovém prohlížeči (LINUX), který funguje na XP začal jsem hledat a narazil na tvoje stránky.Z vaší diskuze ale nejsem vůbec chytrý. Můžeš mi poradit český prohlížeč abych nemusel používat explorer? jsem schopen to jednoduše nainstalovat bez znalostí linuxu? Díky za odpověď
Laďa
Laďa
Protože jsem slyšel o internetovém prohlížeči (LINUX), který funguje na XP začal jsem hledat a narazil na tvoje stránky.Z vaší diskuze ale nejsem vůbec chytrý. Můžeš mi poradit český prohlížeč abych nemusel používat explorer? jsem schopen to jednoduše nainstalovat bez znalostí linuxu? Díky za odpověď

Add comment

It is not possible to add comments to posts older than one month.