Otázka pro vysokoškoláky

Dnes tu mám dotaz pro všechny vyskokoškoláky (současné i bývalé), kteří náhodou zabrousili na tyto stránky. Zní takto:

Mluvíte u zkoušek spisovně?

Odpovědi pište prosím do komentářů k tomuto příspěvku. Doufám, že budou aspoň nějaké – docela by mě totiž zajímalo, co převažuje, případně jestli se v tomhle liší jednotlivé školy. A hlavně chci zjistit, jestli jsem sám, kdo začne skoro vždycky spisovně, pak chvíli osciluje, a nakonec s vyučujícím mluví skoro jako kdyby s ním byl na pivu :-)

(Vnímavější čtenáři se jistě dovtípili, že jsem právě dnes jednu zkoušku absolvoval. Úspěšně, nutno dodat.)

Mar 1, 2004 – 12:17

Comments

Vašek Semrád
Vašek Semrád
U zkoušek mluvím spisovně-nedělá mi to problém.Pokud u zkoušky zklouznu k nespisovné řeči tak to vnitřně vnímám jako nepatřičné, vzhledem k tomu, že examinátor se obvykle drží linie spisovného jazyka, snažím se v tomhle podržet jeho úroveň.
P.S.-i na počitači je pro mě mnohem snazší psát spisovně než nespisovně, nespisovné koncovky prostě nemám tolik v prstech takže je moc nepoužívám, snad jen v int.diskuzích, kde se z nějakého důvodu potřebuji dostat na úrověň ostatních disutujících (psát sprostý slova mi ale jde velmi dobře, což je zajímavé:)
Milan
Milan
Záleží na tom, zda tomu, o čem mluvím rozumím a zda jsem si jistej v kramflecích - to mluvím jak kniha...Když však vytáhnu něco, co jsem nechtěl, začínám svoji mluvu citově zabarvovat a používat některé hovorové slova, abych zkoušející odpoutal od tématu...někdy odpoutám i celkem úspěšně...
Veronika
Veronika
Mluvit nespisovně, to by mi u 99% zkoušejících rozhodně neprošlo. Ale to je dáno jenom specifikou našeho oboru, myslím, že jinak na fildě se na tohle moc nedá a že se asi najde hodně kantorů, kteří se snaží být "free" (tenhle výraz nesnášim, strašně mi připomíná kamarády mého bratra a o těch nemám valné mínění)a nespisovnost tolerují. Mně osobně vadí, když kantor mluví nespisovně (třeba i při diskuzi na semináři), mám pocit, že se to nehodí.
Takasawa
Takasawa
Ja zasadne nemluvim spisovne, ani v soukromem zivoze ani u zkousek. Obvzlaste rad pouzivam slova jako sakra, to mi nak ujelo, ja sem ale idiot, to cumim atd. Coz je mozna duvod proc mam za zimni semestr 2/5 zkousek......vole
Pan Kolouch
No, já jsem na tom asi tak někde mezi Dejvem a Milanem. Samozřejmě se snažím mluvit spisovně, někdy se to daří, někdy ne. Závisí to na mých znalostech, okamžikové náladě a na tom, čím mě právě zkoušející nasral/potěšil :o)

Add comment

It is not possible to add comments to posts older than one month.