Proč je podpora alternativních prohlížečů i ve vašem zájmu?

Včerejší článek dgx srovnávající výběr prohlížeče (záležitost ovlivnitelná – uživatelem nebo administrátorem) a homosexualitu (záležitost vrozená) mě vyprovokoval a já jsem se rozhodl oprášit a zveřejnit článek, který jsem napsal už před delší dobou, ale zůstal v šuplíku. Tady je:

Zkusím se oprostit od jakýchkoliv technických a "ideologických" argumentů a ryze ekonomickou cestou naznačím, čím může být podpora alternativních prohlížečů (přesněji: prohlížečů dodržujících webové standardy a nemajících tolik chyb jako současné verze Intenet Exploreru) v konečném důsledku prospěšná pro každého – včetně těch, kdo ani neví, co je to internet.

Každý webový designer, snažící se psát stránky podle standardů a funkční ve všech rozšířených prohlížečích, se už jistě setkal s jevem zvaným IE factor. Přes víkend napíšete web, odladíte ho ve Firefoxu, v neděli večer ho zkontrolujete v Opeře, opravíte dva řádky v CSS, aby v ní vše vypadalo stejně, a celí rozradostnění pošlete mail klientovi, že zítra bude mít web online.

Pak si ale vzpomenete, že většina lidstva používá nějaký Internet Explorer, a začnete stránky ladit i v něm. Ale ouha – on neumí tohle a onohle, tady se objevují záhadné 3 pixely okolo floatů, váš beztabulkový layout se rozpadá... děs a hrůza. Po pondělku a úterku, stráveném místo prací studiem chyb a nedostatků Internet Exploreru, máte konečně hotovo. Ale jste rozladění, protože web je místo elegantních konstrukcí plný hacků, nemluvě o tom, že z výhodné zakázky se díky času stráveném s Internet Explorerem stal obchod na hranici rentability. Klient také není zrovna nadšený ze zdržení, které mu prostě nevysvětlíte ("A co je mi do nějakého Intenet Exploreru? Sliboval jste mi funkční web před dvěma dny a nedodržel jste to!").

Tento příběh je možná trochu přehnaný, ale ne moc. Osobně odhaduji, že u menších projektů zabiju pranicí s Internet Explorerem cca 10–20% vývojového času – a to nepočítám čas, který jsem v životě strávil studiem materiálů a různými pokusy, díky čemuž už s některými vlastnostmi IE při tvorbě webu počítám. Pokud je projekt komerční, samozřejmě se práce navíc musí promítnout do ceny zakázky. A to neplatí jen pro mě, ale pro každého slušného webdesignera.

Jen samotný fakt existence Internet Exploreru může zvýšit ceny webesignerských prací až o desítky procent.

Drsné, co?

A teď si představte jiný svět. Svět, kde Internet Explorer nemá cca 80% podíl jako nyní, ale skomírá kdesi na 5–10 %. Lidé ho berou jako okrajový prohlížeč – stejně jako kdysi třeba Netscape Navigator 4.x. Spousta webdesignerů ho už začala úplně ignorovat a netráví dny obcházením jeho chyb. Světu prohlížečů vládnou Mozillí produkty a ani podíl Opery či prohlížečů založených na KHTML není nevýznamný.

Díky tomu, že Internet Explorer je na okraji zájmu a webdesigneři už s ním nemusí trávit čas, jsou schopní tvořit stránky levněji než dříve. Firmy tak mohou mít na svých stránkách za stejné peníze více funkcí (dobré pro uživatele), a nebo mohou ušetřené peníze investovat jinde (dobré pro ekonomiku jako celek).

Kdyby Internet Explorer neexistoval, ekonomika by na tom pravděpodobně byla o (hodně malilinkatý) zlomek lépe. A to je v konečném důsledku dobře pro každého.

Že je to celé utopie? Že je způsobené ekonomické zlepšení nevýznamné? Že náklady na přechod do "světa prohlížečů dodržujících standardy" převýší nabyté zisky? Že jsem v rovnici zapomněl nějakou důležitou proměnnou? Možná. Ale snad se mi podařilo ukázat, že argumenty pro používání či nepoužívání toho či onoho prohlížeče mohou být založené na racionální ekonomické kalkulaci a že volba prohlížeče je jedno z míst, kde můžete jako uživatelé či administrátoři svou volbou ovlivnit svět.

Nov 30, 2006 – 0:43

Comments

Milan Kryl
Nemůžu nic jiného než souhlasit. Ono možná nastudování specifikací pro (X)HTML, CSS zabere nějaký čas, nicméně možná ještě mnohem víc času je třeba pak věnovat na hledání výjimek pro různé verze IE. :(

Začátečníkům určitě doporučuju Hotová řešení od Petra Staníčka a kolektivu. Tam jsou ty nejčastější výjimky pro IE pěkně vysvětlené. :)
Pavel Cvrček
"A teď si představte jiný svět. Svět, kde Internet Explorer nemá cca 80% podíl jako nyní, ale skomírá kdesi na 5–10 %. Lidé ho berou jako okrajový prohlížeč...". Pokud pominu fakt, že to nikdy nenastane a zahraju si na sci-fi, pak musím konstatovat, že i 5-10% je dost. Pokud budu chtít vytvořit slušný web (prezentaci, aplikaci), pak to i pro to IE budu muset otestovat (odladit) a do nákladů se mi to promítne.

A ani svět bez IE nebude růžový, jak si to možná všichni představují. Paradoxně, čím budu mít více webových prohlížečů (typů, verzí) na trhu s nějakým procentuálním zastoupením, tím více budou růst mé náklady na testování. Nikdy totiž nebudu vědět, co zákazník použije za prohlížeč, v čem se na výsledek podívá a zda mi to nespokojeně nevrátí k přepracování, protože "se mu zobrazuje blbe". Není to tak, že by ostatní prohlížeče neměly chyby. Oni je mají, ano, je jich méně, ale narozdíl od IE nejsou tak dobře zdokumentované. Pokud na takovou chybu ve "sci-fi světě" narazím, nebudu vědět, kam sáhnout pro řešení. Narozdíl od IE.
David Majda
[2] Nejde mi až tak o náklady na testování, ty budou vždycky, ale o náklady na nutnou degradaci kódu (nepoužívání nepodporovaných konstrukcí) a obcházení chyb.

Máš asi pravdu, že chyby ostatních prohlížečů nejsou tak zdokumentované, ale bohatě to vyvažuje to, že na ně prakticky nenarážím. Netvrdím že vůbec ne, ale dost málo - důkazem budiž to, že si teď nějakou konkrétní chybu Gecka/Opery při renderování stránek z hlavy nedokážu vybavit. Narozdíl od IE.

Ve "sci-fi světě" by zdokumentovanost a dostupnost řešení pravděpodobně vzrostla úměrně podílu prohlížeče na trhu.

(Moje zkušenost s chybami je samozřejmě limitovaná tím, že nedělám zas tak složité weby - YMMV.)
dgx
dgx
Nějak mi to asi nedocvakává. Ano, nejrozšířenější zástupce IE, verze 6, je nejstarší browser a trpí největším počtem chyb, ladění pro něj bývá nejsložitější. To není nic objevného, že.

No, a mohu si představovat svět, kde by měl 10 %. Já tedy preferuji jiné erotické fantazie, ale budiž :-) Ale k čemu to jako je dobré? Představil jsme si to, otevřít oči a zpět do práce.

Vážně nerozumím.
David Majda
[5] Celé by se to dalo shrnout do jedné věty: Existence IE stojí nás všechny peníze a snaha o jeho nahrazení lepšími prohlížeči není jen otázka ideologie a technologie, ale i ekonomiky.

Že téměř 100% nahrazení IE je poměrně utopická představa je zřejmé. Ale víc jak 20% podíl Firefoxu se zdál před časem utopickým taky, takže kdo ví :) Dalších nedostatků mé úvahy jsem si vědom - viz poslední odstavec.

Chtěl jsem tím celým jen ukázat směr, jak se dá nad těmito věcmi také uvažovat (globálně-ekonomicky).
miniak
miniak
[5] clovece, ty si nejaky nadrzany na to IEcko...

ked uz si spominal tie eroticke fantazie, tak ti asi robi dobre zabijat cas obchadzanim vsetkych jeho bugov, tak aby stranka ako tak vyzerala a fungovala aj v nom
pixy
pixy
Ach bože. Kdyby se u nás maturovalo ze základních civilizačních návyků, jako třeba porozumnění smyslu psaného textu, to by bylo rázem kanclů prázdnejch.. Až se jednou dobře vyspíte, zkuste si ještě několikrát přečíst, co dgx vlastně napsal. Možná popatnácté, možná až potisícístopatnácté zjistíte, že to, co tvrdíte v první větě tohohle příspěvku, dgx ve skutečnosti nikdy nenapsal.

A potom, možná za pár let vám dojde, že když někdo říká "myslet si o A, že je blbé, je totéž, jako si myslet, že je blbé B", ani trochu tím netvrdí, že "A je blbé" nebo že "B je blbé". Ba dokonce ani neříká, že by A nebo B blbé nebylo. Nemluví totiž o vlastnostech A ani B, ale O TĚCH, kteří o vlastnostech A/B něco říkají. A to je zatracený rozdíl.

Bohužel to ani vám, ani třem čtvrtinám "diskutujících" u toho článku pořád ne a ne dojít.

Add comment

It is not possible to add comments to posts older than one month.