Počítač Apolla

Kdysi dávno jsem někde slyšel nebo četl, že jedna z věcí, které umožnily záchranu Apolla 13, bylo, že loď měla vlastní palubní počítač. Kdyby byl ve stejné situaci Sojuz, pravděpdobně by prý zpět domů nedoletěl.

Včera večer jsem si usmyslel zjistit, copak to v Apollu vlastně měli za stroj – a Wikipedie mě opět nezklamala. 32 kiloslov ROM, 2 kiloslova RAM (1 slovo = 16 bitů, z toho 1 paritní) a podobné "pravěké" parametry jsem čekal, ale fakt, že software pro výpočty používal kooperativní multitasking a byl programován pomocí virtuální mašiny (tedy napsán v instrukcích virtuálního stroje, které interpreter rozkládal na instrukce stroje fyzického) tedy opravdu ne.

Poslední dobou ve mě začíná převládat pocit, že vývoj počítačů ustrnul někdy v roce 1970 a od té doby se už vše jen kvantitativně zrychluje a jinak se pořád dokola omílá dávno vymyšlené...

Oct 10, 2005 – 14:26

Comments

rony
rony
to nebolo v roku 1970. To vzniklo trochu skor ;-) odvtedy jedine, co sa naozaj hybe je kvantita: rychlejsie, vacsie ale inak nic viac.
David Majda
[1]: Jo, já vím, že počítač pro Apollo vyvinuli dřív, ale tu hranici ustrnutí jsem si dovolil posunout přibližně někam k datu vzniku UNIXu :-)
lukas
lukas
Musim rict, ze jsem se v posledni dobe nahodou dostal z vyhledavacu na tvuj blog a je vazne super. Az budu mit cas nainstalovat RSS ctecku, tak budes jeden z asi 5ti bloggeru, ktery si subscribnu. Diky!

Add comment

It is not possible to add comments to posts older than one month.