Pryč s nulami!

Ned Batchelder si všiml jednoho malého detailu, který mi taky vadí – strašně moc open source programů má verze začínající nulami (0.3.1, 0.92 apod.). V odkazovaném článku stručně analyzuje proč to tak je, co to dává za signál uživatelům a vyzývá vývojáře, aby se nebáli své produkty ve vhodnou chvíli označit jako verzi 1.0. K téhle výzvě se rozhodně připojuji.

Feb 3, 2005 – 20:15

Comments

dgx
dgx
Přesně tak!

Verze 0.9.x používám v době betatestování a hned jak je hotovo, přehazuji na verzi 3.8 nebo dokonce 2005 :-)
Lukas Petrovicky
moje naroky na kvalitu software jsou pomerne vysoke. zaroven chci, aby lide vedeli, ze ten software jeste nedosahuje mych vlastnich naroku.
proto pouzivam verze 0.x (beta faze) nebo dokonce 0.0.x (alpha faze). je to jasny signal, ze program jeste neni dokonaly - alespon ne tak dokonaly, jak by podle meho mela verze 1.0 byt.
castecne si tom slapu po stesti, protoze lide mivaji pocit, ze 0.x programy jsou nestabilni, derave, nefunkcni. ale je mi to milejsi nez potom poslouchat, ze moje 1.1 ma tuhle a tamtu chybu, ze je nekompletni nebo se nemumoznuje funkci X, ktera je prece naprosto esencialni.
dva roky ve verzi 0.x poskodi muj software daleko mene, nez mesic ve verzi 1.0 - alespon do te doby, nez jej ja sam povazuji za dokonaly.
David Majda
[2] Když není ten SW tak dokonalý, abys mu dal číslo 1.0, tak si ho prostě nech pro sebe - to je zase moje filozofie. V životě jsem napsal dost (řekněme desítky) programů, které bych označil za "verze 0.9", ale přesně z toho důvodu, že jsem je nedotáhl až do konce, jsem je nikdy nezveřejnil.
Lukas Petrovicky
[3] >> tohle ale prece neni otevreny vyvoj. to by podle meho uz nebylo Open source tak, jak ho znam a mam rad.
kdyz nevydas 0.x, nikdy nemuze Tvoje aplikace projit verejnym testovanim ani verejnym pripominkovanim. a mne se opravdu prici vydavat aplikaci, ktera timhle neprosla, za kompletni a hotovou verzi 1.0.
David Majda
[4] OK, něco na tom je. Mě hlavně vadí, když to v nějaké verzi 0.x dlouhodobě zakysne a nedohrabe se to k 1.0. Když se to přes ty 0.x verze vyvíjí dál, tak budiž, to mě ještě tak moc nedrásá.

Pokud se program dlouhodobě zakysne ve verzi 0.x, je to alibismus a chyba autora (popř. autorů). Chyba proto, že si stanovil na 1.0 nereálné požadavky, které teď nenaplňuje, a alibismus proto, že když něco nefunguje tak "to přeci ještě není finální verze". To je moc snadná výmluva. Taky se za tím může skrývat lenost implementovat nezábavné funkce, které ale v 1.0 musí být, aby se to dalo označovat jako hotový program (co já vím, třeba instalátor).

Fakt nepochopím, proč je třeba Miranda už mnoho měsíců či let ve verzi 0.3.x - přitom funguje parádně. A podobných příkladů je moc.

Vývojáři takových programů by prostě měli chvíli sednout, testovat, a pak nějaký odladěný build označit za 1.0 a přemýšlet, co dál.

Add comment

It is not possible to add comments to posts older than one month.