"Optimized for Internet Explorer" naopak?

Anička, druhá nejznámější matfyzačka po Johance, redesignovala svůj weblog. Na tomto faktu není samo o sobě nic tak zajímavého, až na tu drobnost, že se vědomě rozhodla ignorovat Internet Explorer – alespoň co se týče PNG s alfa kanálem, které tento prohlížeč nepodporuje. Pokud vím, tak jsou to první české stránky, které nejsou optimized for IE, ale tak trochu optimized for everything-but-IE. (Pokud víte i o nějakých dřívějších, tak utruste zmínku v komentářích, ať tu nemlžím.)

Přiznávám, že mě Aniččiny stránky malinko naštvaly, protože mě předběhly. Stejný krok jsem chtěl udělat dřív (doprovázený patřičně jízlivým komentářem směrem k IE), ale jednoduše jsem ještě nedodělal nový design těchto stránek. V něm se to nepodporovanými  PNGčky s alfou a dalšími věcmi, co IE tak úplně nepobere, bude jen hemžit. (Samozřejmě, obsah webu použitelný bude, ale forma zkrátka nebude dokonalá.)

S pomalu ale jistě rostoucím podílem Gecka se uživatelé IE zkrátka musí připravit na to, že stránky se začnou rozpadat jim a ne "těm ostatním". Den, kdy se to začne stávat běžně, je sice ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že mezi tvůrci stránek už IE dávno nedominuje (disclaimer: to je jen můj kvalifikovaný odhad, podložené to nemám), myslím si, že dřív nebo později se tlak na uživatele objeví.

Dnes si i obyčejní "pokročilí uživatelé" po instalaci Windows do počítače automaticky nainstalují WinAMP a BSPlayer, protože vestavěným Windows Media Playerem se MP3ky a filmy přehrávat rozumně nedají. A já doufám, že se za pár let dočkáme situace, kdy si z obdobného důvodu (s IE nejde rozumně používat web) budou všichni automaticky instalovat Firefox.

Jan 1, 2005 – 13:57

Comments

anicka
Kdysi dávno existoval na adrese mozna.net web, kde bylo napsáno doslova: "Optimalizováno pro Mozillu. Pokud se vám to nelíbí, táhněte do prdele." Ale prohlížejíc ty stránky ve Firebirdu 0.7 jsem nikdy neměla tu čest zjistit, jak vypadaly v IE.

Takže první určitě nejsem .o) A doufám, že ani ne poslední. Vždyť již dnes existují weby, které mají dvě třetiny návštěvníků na Gecku, což je dobrý důvod pro IE neoptimalizovat o nic víc než třeba pro links. A můj weblog čtou skoro samí mozillisté.
Ales Ruzicka
Ales Ruzicka
Jen spatni webdesignri optimalizuji pro. Vetsinou to neni nutne a tak by si kazdy mel dat zalezet na tom at je to vsude pouzitelny a stejny.
Dokud tohle lidi nepochopi, tak to budeme preslapovat jen mezi dvema louzema.
David Majda
[1] Někde v skrytu duše jsem tušil, že první nebudeš :-) BTW u mě má IE cca 30%, z toho je drtivá většina šestková verze.

[2] Tady nejde ani tak o optimalizaci, jako o to, kde udělat pomyslnou čáru. Já například své weby píšu (víceméně) podle platných standardů. Bohužel, některé prohlížeče novější standardy, které bych chtěl používat a ulehčují mi práci, neumí, a pro to jejich existenci ignoruji (= jsou "pod čarou").

Dneska se víceméně všichni shodují, že "pod čarou" jsou NN 4.x a IE 4.x. Dost na vážkách je to s IE 5.x. No a já tu jen zlehka naznačuju, že se možná blíží doba, kdy se pod tou čarou octne celý Internet Explorer. Technické předpoklady k tomu jsou splněné už dnes, jde jen o to, přesvědčit uživatele.

Samozřejmě existuje i možnost, že Microsoft IE vylepší tak, že bude s ostatními prohlížeči po stránce podpory standardů srovnatelný, a pod pomyslnou čáru nespadne. I to by byla pozitivní věc.

Add comment

It is not possible to add comments to posts older than one month.