Co říkáte na výraz "stylopis"?

Na Intervalu dnes vyšel článek Individualizace stylopisů k eliminaci chyb prohlížečů - teoretický přehled. Ne, nebudu tu rozebírat jeho obsah (mimochodem docela zajímavý), ale něco úplně jiného. Inspiroval mě totiž k následující otázce: Jsem jediný v ČR, komu výraz "stylopis" přijde přibližně stejně obskurní slovo jako "čistonosoplena"? A nebo je nás víc?

Dec 8, 2004 – 22:05

Comments

Milan Kryl
Ne že bych proti tomu chtěl bojovat, ale taky je mi to trošku proti srsti a místo stylopis používám styly, soubor stylů a podobně. ,-)

Takže souhlas.
dgx
dgx
Stylopis, to už se zdá být příliš odborný výraz pro styly, že? :-) Sice mi to slovo přijde velmi výstižné, ale asi bych ho sám od sebe nepoužil.

Ale ono i klasické 'styly' může být pro někoho zavádějící. Příklad: Weby, které umožňují přepínat *.CSS, tuto funkci velmi často označují jako "Změna stylu", "Volba stylu" atd. Nicméně každý laik, se kterým jsem se setkal, používá "Změna VZHLEDU", ti erudovanější mluví o "Skinování". Proč tedy koncovým uživatelům nutit výraz "styly", když se pro to mnohem lépe hodí "vzhledy"?
Vilém Málek
Slovo "stylopis" je ekvivalent slova "stylesheet" a na českém webu se používá již léta. Osobně ho považuji za mimořádně zvukomalebné a všeobecně přítulnější než originál ;-)
David Majda
[3], [4]: Výraz "stylopis" mi prostě přijde trochu archaicky znějící a zavání snahou o jazykovou čistotu za každou cenu. Výstižné to je, to ano. Zvukomalebné už IMHO ne :-)

[3] Koncovým uživatelům to nutit opravdu netřeba, v naznačeném příkladu je asi nejlepší použít "vzhled" - však to tak mám na svých stránkách taky. Mě ale v tomto případě šlo o odbornou terminologii, ne o koncové uživatele.
BedNa
BedNa
Úplně správně česky je to "slohopis", neboť sloh znamená styl - tedy, alespoň dle naší češtinářky.
Yuhů
Slovo stylopis jsem sestavil 9. července roku 2000 jako překlad pro slovo stylesheet. Držel jsem se všech mně známých pravidel českého tvarosloví. Tenkrát žádný překlad stylesheetu neexistoval, potřeboval jsem jej ale do svých textů.

Netvrdím, že je to kdovíjak krásné slovo a nikoho nenutím jej používat. Přesto se musím přiznat, že mám radost, když se alespoň někde uchytilo.

Add comment

It is not possible to add comments to posts older than one month.