Co mě nejvíc překvapilo na Google Desktop Search

O Google Desktop Search toho v posledních dnech bylo napsáno mnoho – nemá smysl to tu celé opakovat. Raději řeknu, co mě osobně na tomto progámku překvapilo: Není to samotná vyhledávací technologie, rychlost, typy prohledávaných dokumentů ani menší nevychytanosti a jiné podobné věci. Je to fakt, že ač je to ryze lokální aplikace, používá se Google Desktop Search pouze přes webový prohlížeč. Aby to bylo možné, program si dokonce spustí svůj vlastní miniaturní webový server. A přitom by to celé šlo bez problémů udělat jako klasická Win32 GUI aplikace, která by se pohodlněji ovládala, mohla mít víc funkcí a možná by se i snáze programovala.

Webový prohlížeč se přes všechnu jeho nedokonalost a nevýhody zřejmě stává tím hlavním prostředkem pro práci s počítačem. A Google dal nyní po GMailu další jednoznačný signál, že téhle myšlence věří a je ochotný na ni vsadit svůj byznys.

Věříte jí také?

Oct 16, 2004 – 1:41

Comments

MaD
MaD
Jeden z důvodů pro tohle řešení může být jednodušší podpora další platformy. WWW server se dá (pokud se s tím počítalo při vývoji) přenést na Linux nebo Mac nebo cokoliv jiného mnohem snáz, než GUI aplikace.
David Majda
[1]: Jo, snadnější podpora dalších platforem může být jeden z důvodů. Nemyslím si ale, že by to byl důvod hlavní - z několika důvodů:

1. Velké části té aplikace stejně nemůžou být portabilní z důvodů velké odlišností mezi Windows a ostatními OS - např. ve struktuře filesystému a samozřejmě hlavně v systémových API. Stejně se tedy bude muset dost věcí předělat.

2. Hlavním problémem jsou tady indexovací a vyhledávací algoritmy. Dopsat k nim GUI je oproti tomu záležitost na chvilku a s minimálními náklady. U takovéhle pidiaplikace není problém to psát pro každou platformu znovu.

3. Ještě jsem měl v hlavě třetí důvod, ale při psaní těch prvních dvou jsem ho zapomněl :-) Je holt ještě ráno... (pro mě)

Podle mě je to uděláno takhle webově hlavně kvůli snaze o integraci s normálním webovým Googlem.
Michal
Nesouhlasim s tim , ze klasicka win32 GUI aplikace by se pohodlneji ovladala a hlavne snaze programovala.....

programovani: ladeni win32 GUI aplikace na ruznych variantach windows (verze, jazyky, fixy, ...) je silene a nikomu ho nezavidim.
V tomto si google zjednodusil praci, protoze HTML GUI uz zna, umi. A napsat "vlastni web" je pro ruzne platformy pomerne snadne, urcite snadnejsi nez GUI aplikace


Ovladani: uzivatele google jsou zvykli na hledani pres prohlizec, v grafice kterou znaji z googlu. Google Desktop Search je nenuti se ucit cokoliv jineho. Pouzivaji okamzite a bez uceni to, co znaji.
V google si to velmi moudre uvedomili, spolu s pravidlem, ze v jednoduchosti je krasa.
Zeslozitovat mohou v okamziku, kdy se GDS nastalo zazije na pocitacich a uzivatele na nej budou zvyknuti.
David Majda
[3] Programování: O Win32 programování trochu vím a že to není zrovna příjemná záležitost je mi jasné. Totéž se ale dá říct o jakémkoliv složitějším webovém programování, pokud chcete dodržet cross-browser kompatibilitu. Jendoduché není ani jedno.

Stojím si ale za tím, že u takhle malé aplikace to nehraje velkou roli.

Ovládání: Tady jde o to, co kdo považuje za pohodlnější. Mě třeba nejvíc ze všeho na GDS vadí to, že si na nalezeném souboru nemůžu vyvolat jeho kontextové menu (mám v něm příkaz "Edit" pro HTML soubory). Krom toho soubory nejde setřídit podle nějakých kritérií (velikost, umístění) a taky se vejde málo výsledků na jednu stránku. To jsou všechno věci, které klasická Win32 aplikace se zobrazením výsledků v ListView zvládne levou zadní.

Samozřejmě jde o to, na co je GDS určen. Zřejmě je optimalizován na rychlé nalezení nějakého konkrétního souboru podle klíčových slov a nikoliv na "databázové dotazy nad zindexovaným filesystémem". A na to browser jako rozhraní víceméně stačí. Já bych ho ale rád používal i k těm dotazům, což bohužel nyní moc dobře nejde.
David Majda
[5]: Zaprvé, je tam citovaná konkurence. Bylo by divné, kdyby se do Googlu nezačala navážet. Cokoliv řečeného v tom článku klesá díky tomu na důvěryhodnosti.

Zadruhé, nemám nic proti tomu, aby si Google sbílal nějaké statistiky o vyhledávání pomocí GDS. Navíc to jde vypnout. Dokud to nezačne na Googlí server odesílat obsah mé milostné korespondence, nemám s tím problém :-)

Zatřetí, když problém nastane, program odinstaluju a přestanu se starat. Googlu (na rozdíl od mnoha jiných firem) věřím dost na to, abych předpokládál, že se to doopravdy odinstaluje do posledního bajtu.

Sečteno a podtrženo: Nevím, v čem je problém.
Richard H.
[6] Hodil jsem to sem jen tak pro zajímavost, co se o tom také píše.

Já sám Googlu věřím také a kdybych věděl, jak jeho nástroj rozběhnout pod mým OS, určitě bych ho vyzkoušel.

Add comment

It is not possible to add comments to posts older than one month.