2001: Vesmírná odysea

Včera jsem se na ČT2 podíval na klasický sci-fi film 2001: Vesmírná odysea. Když jsem v programu zjistil, že ho dávají, docela jsem se na něj těšil, protože jsem ho už dlouho chtěl vidět. Po jeho shlédnutí jsem ale docela zklamaný.

Především byl celý film k uzoufání nudný a rozvleklý. Nejlépe to při jedné dlouhé scéně vyjádřila moje máma, která se koukala se mnou: "Já sice chápu, že chtějí naznačit, jak je vesmír  nekonečný, ale nemusejí to přenášet zrovna do časové dimenze." To se v 60. letech takhle filmy doopravdy točily? Nebo je to jen Kubrickův "úlet"? Nevím. Možná je ale pomalé tempo vyprávění jen nezvyk pro dnešního diváka odkojeného filmy, kde následuje střih za střihem v rychlém tempu, často se využívá zkratek a vůbec se v nich s časem pracuje velmi tvárně.

Krom pomalosti a jisté monotónnosti film také nešel zrovna jednoduše pochopit. Aby také ano, když v něm celém bylo řečeno tak 10 vět (no dobře, trochu přeháním, ale moc jich fakt nebylo). Kdybych Odyseu nečetl ještě někdy na gymplu v knižní podobě, tak bych vůbec nevěděl, co si o tom všem mám myslet. Ale možná to byl tvůrčí záměr.

2001: Vesmírná odysea

V celém filmu se také podle mě úplně zbytečně proplétaly dvě nezávislé myšlenky – kontakt s cizí civilizací a souboj člověka s počítačem (slavný HAL 9000). Obě jsou zajímavé, leč obě zůstaly dost nerozvinuté a zbytečně film rozmělňovaly. Dovedu si snadno představit, že by se dal natočit samostatný film o každé z nich. Zejména ze souboje s HALem by mohl být docela napínavý, psychologicky propracovaný thriller či horor.

Abych ale jen nekritizoval: Musím uznat, že Oskara za vizuální efekty, které Odysea získala, má docela oprávněně. V mnoha chvílích jsem doslova žasnul, jak něco takového filmaři dokázali vytvořit bez použití počítačů. Muselo je to stát obrovské úsilí a hlavně hodně nápaditosti.

Jinak je docela zajímavé sledovat, jaké měli lidé před 30 lety představy o vývoji techniky a srovnávat je s dneškem. Nejvíc jsem se pobavil nad představou neomylného superinteligentního počítače. Dnes dobře víme, že neomylnosti a spolehlivosti techniky prakticky dosáhnout nelze (rozumnější a levnější je prostě vše zálohovat a duplikovat, než se snažit extrémně zvyšovat spolehlivost – viz třeba přístup Googlu) a pokroky v umělé inteligenci zdaleka nejsou tak velké, jak si lidé ještě nedávno naivně představovali.

Na závěr jedna rada (i když asi hlavně pro mě): Nekoukejte se na filmy večer před zkouškou, na kterou jste se zrovna dvakrát neučili, a jděte raději ještě "nasávat vědomosti". Ráno vás pak nebude celou cestu do Prahy trápit svědomí. Mě trápilo až do chvíle, kdy jsem ze zkoušky dostal jedničku :-)

Sep 21, 2004 – 14:20

Comments

Petr
Film je OK. Ale přečíst si knihu to určitě do začátku chce. Po třetím a vícerém shlédnutí už ta rozvleklost ani navadí.
Mormegil
Mormegil
Ja ten film beru hlavne jako takovou vizualni odu na moznosti filmu, filozofovani o vesmiru atd. Vsechny veci jsou (jako obvykle) v knizce rozpracovany mnohem detailneji, takze i si myslim, ze to chce film doplnit knizkou (a naopak).
Co se tyka predstav o vyvoji techniky, tak bych se tvurcu docela zastal. Oproti _mnoha_ jinym filmum mi tenhle prijde relativne rozumny. Ono je to i tim hard sci-fi autorem -- vsimnete si, ze rekvizity toho filmu jsou vedecky prijatelne (napr. zadna tajemna "umela gravitace" apod.).
David Majda
[2] Mám pocit, že bez té knížky toho člověku z filmu opravdu hodně unikne. Mohlo se toho tam vejít mnohem víc.

S tou technikou máš ale pravdu, díky Clarkovi je to opravdu víc "sci", než "fi". A docela mě třeba překvapila i absence klasického klišé, kdy jsou ve vakuu slyšet výbuchy - tady bylo ticho :)
Havran
Keď som (už dávnejšie) pozeral tento film po dlhšom čase, tiež sa mi zdal príšerne rozvláčny. Určite je to tým že dnešná doba je rýchlejšia a takisto nás dnešná produkcia navykla na podstatne akčnejšie a rýchlejšie deje... Knižka je fajn (som si práve minulý týždeň konečne v antikvariáte kúpil 2001 vesmírna oddysea/Rajské fontány). Dokonca má aj 3 pokračovania pričom 2010 ešte ujde ale tie ďalej už zavela nestoja. 2010 je natočený aj film...
Jirka
Jirka
Ještě k tomu pokračování: myslím, že zrovna 2010 se docela vrací ke 2001 a dost věcí se tam v podstatě vysvětluje zpětně. Jinak souhlasím, jsem velký SciFi fanda, ale i mě po letech překvapila rozvláčnost filmu. Asi fakt žijeme čím dál rychleji a ani si to neuvědomujeme.
David Majda
[6] To je docela možné. V tom případě se ale autorům zřejmě nepodařilo svůj záměr sdělit dostatečně pochopitelně. (Usuzuji z toho, že nejsem sám s tímto názorem.)
mařena
mařena
protože se zde vyskytuje převaha jistých, hm, dejme tomu dost skeptických názorů musím se zastat našince ondry. Takový film se prostě musí umět vychutnat. Odyseu jsem nikdy předtím nečetla a film jsem pochopila (až na posledních 5 minut, to se fakt nedalo, pochopitelně). Skvělou Clarkovu práci jsem potom vstřebala během následujících dvou dní.
A proto: film pochopit lze
(nic ve zlém omezenci)
J.J.James
J.J.James
Ehm... Chápu, že pro jistý lidi je to nepochopitelný, ale pokud se plně vložíš, či spíše vpluješ do atmosféry filmu, tak tě svým pomalým tempem totálně pohltím. Dialogy, který tam takřka chybí, jsou právě to, čím je ten film geniální. Hudba, taky takřka chybějící spolu s chybějícími dialogy vytváří jistou misteriózní atmosféru a donutí diváka k tomu, aby jehe pozornost byla stále ve střehu. Celý film čekáte na něco, jak bych to jen řekl, "hollywoodského", nějaký průlom, ale tohle je Kubrick! On prostě byl skvělým neutrálním vypravěčem a jen vám chtěl přednést svoji variantu výklady.
Já osobně byl z filmu zcela unesen...:-)

Add comment

It is not possible to add comments to posts older than one month.