Myšlenka dne: Když se počítač chová jako člověk

Na maily používám program Mozilla Thunderbird. Jedním z hlavních důvodů je jeho automatické filtrování spamu na základě frekvence výskytu slov, která se ve spamech často vyskytují. Hezké je, že filtr se umí učit a přizpůsobovat – takový malý záblesk umělé inteligence. Ale vzhledem k tomu, že algoritmus je založený "jen" na pravděpodobnostech, občas udělá chybu – nějaký spam nechá proplout a nebo naopak úplně nevinný mail skončí ve spamovém koši (nelíbí se mu evidentně zejména slovensky psané maily, ty tam končí nejčastěji).

Dneska jsem si uvědomil jednu věc. Jak moc mi vadí, že najednou vždy přesný počítač dělá chyby. Neumí na 100 % třídit maily, neumí naskenovat text bez chyb, nerozpozná spolehlivě moje "mouse gestures" v prohlížeči, na přesný dotaz v Googlu občas vydá úplně nesmyslné výsledky. Všechno "tak nějak rozumně" funguje, ale prostě ne tak exaktně, jak by člověk od počítače čekal.

A teď se na to podívejte z druhé strany – je bezchybný člověk? Dokáže bez chyb přepsat stránku A4 textu do Wordu? Dokáže spolehlivě odlišit spam od vyžádaného reklamně-informačního mailu? Dokáže vždy z vašeho máchání rukama poznat, co mu chcete naznačit? Dokáže pochopit význam každé skupiny slov? Ani omylem.

Co chci říct? Že mi přijde, jako by se chování počítače v některých ohledech čím dál tím víc přibližovalo tomu člověčímu – občas nepřesnému, chybnému a nelogickému. Přesněji řečeno, zdá se, že člověk čím dál víc přizpůsobuje počítače sám sobě.

Programátorovi, zvyklému 10 let pracovat s přesnými deterministickými algoritmy to občas přijde trochu proti srsti.

Ale je to jen takový pocit.

May 18, 2004 – 19:58

Comments

met
met
Jasne - typicky pohled programatora "najednou vzdy presny pocitac dela chyby" 8-)

Nastesti uzivatele tohle netrapi, protoze pocitac delal chyby uz od zacatku.
Tak jen namatkou neco z pohledu uzivatele: Uzavrel jsem ten program, ale on mi to neulozil.
Mel jsem ten email uz skoro dopsany a najednou mi to spadlo.
Spustim instalaci Mozilla Firefox a on mi pri tom ukoncil Mozillu.
Vyplnim na webu formular, ale on mi tvrdi, ze jsem ho nevyplnil cely.
Ja jsem s tim nic nedelal, ale najednou me to odhlasilo.
Chci smazat ten soubor a on mi nadava, ze k tomu nemam prava.
Jeste vcera tu ta ikonka vpravo nahore byla, ale dne se nekam ztratila.
...
Slo by pokracovat jeste hodne dlouho. Nene mily zlaty matfyzacku, pocitac neni "zadny presna vec", nikdy nefungoval spravne a zlobil uzivatele uz od nepameti. To jen programatori si to ve sve predstavivosti vzdy dokazali vysvetlit tak, ze pocitac to udelal 100% spravne a chyba proste musi byt jinde. Stejne tak by ti nekdo, kdo ma 100% v maliku bayesovsky filtr Mozilly dokazal vysvetlit, proc zrovna mail XY neoznacila jako spam a vysvetloval by ti, ze jednala na 100% spravne a nemela jinou moznost. Mozna by se ohanel pocatecnim nastaveni koeficientu uciteni, ci podobnou skladbou vet ve spamu a obchodnich mailech a kdovicimjeste.

Mozna to, ze "presny pocitac dnes dela chyby" je jen o tom, ze je dnes vse tak slozite, ze uz ani programatori tomu vsemu nestihaji rozumet a stanou se tak cas od casu normalnimi uzivateli (slangove BFU) a okusi obcas to, co uzivatele ochutnavaji uz od zacatku 8-)
David Majda
David Majda
Milý zlatý matfyzáček chápe, že obyčejné uživatele počítač zlobil od nepaměti a že jim připadá komplikovaný a tajemný.

Ale spíš ho trochu překvapilo, když si uvědomil, že se pomalu začínají čím dál víc používat algoritmy, které víc než na exaktní operacu a dotazy typu

- obsahuje řetezec text 'abc'?
- je pixel na souřadnicích [x,y] bílý?

spoléhají na různé koeficianty a pravděpodobnosti, dodávané odjinud či samoučením a tím pádem mají v sobě jistý "fuzzy" prvek.

Striktně řečeno mají tyto algoritmy krom toho normálního vstupu (např. text mailu) ještě jeden vstup (např. slovník s frekencemi výskytu slov ve spamech), který obsahuje statistická data, platná jen s určitou pravděpodobností. Pak se ten algorimus, ač je samozřejmě vevnitř úplně deterministický, chová trochu nepředvídatelně a občas z lidského pohledu chybuje. A tím se trochu přibližuje typickému chování člověka.

To jsem tou mou miniúvahou vlastně chtěl vyjádřit :-)

Add comment

It is not possible to add comments to posts older than one month.