Průlet sítí: JavaScriptové odkazy + váš web v Safari + vylepšení formulářů v XHTML
Pixymu se podařila zajímavá věc, přemýšlet ve stejnou dobu o stejných věcech jako já. Takže napsal článek o tom, jak správně používat JavaScriptové odkazy a jeho doporučení se přesně kryjí s tím, co jsem si sám pro sebe ujasnil zhruba před týdnem. Pokud se zabýváte webem, určitě si článek jděte přečíst.
Pokud tvoříte webové prezentace, a se staráte o to, jak vypadají vámi vytvořené stránky v jiných prohlížečích než Internet Explorer a na jiných platformách než Windows, možná jste narazili na jednoduchý problém: Ne každý systém a ne každý typ počítače máte vždy po ruce. Třeba Linux si sice na počítač dokáže nainstalovat každý trochu technicky zručnější člověk, ale co takový Max OS X? Částečnou úlevou pro vás možná bude služba iCapture. Jednoduše zadáte URL vašich stránek a za pár vteřin je vidíte tak, jak by je zobrazil prohlížeč Safari na Macu. Velmi praktické. Co mě potěšilo, že všechny mnou vytvořené stránky se (až na některé drobnůstky) zobrazily tak, jak měly. Jo jo, dodržování internetových standardů se vyplatí...
Na a to nejlepší (a nejdelší) nakonec: Ian Hickson zveřejnil návrh na rozšíření formulářů v XHTML o několik novinek. Celá věc vznikla jako reakce na předimenzovanou a nesmyslně komplexní specifikaci XForms 1.0, která byla ostatně kritizována výrobci prohlížečů. Specifikace nemá žádný oficiální statut, ostatně jak říká sám Hixie:
It is the result of loose collaboration between interested parties over dinner, in various mailing lists, on IRC, and in private e-mail.
Cíle specifikace jsou zhruba následující (volně přeloženo z úvodu specifikace samotné):
- Pokud možno zachovat zpětnou kompatibilitu se stávajícími formuláři (X)HTML.
- Tvorba formulářů by měla být jednoduchá pro autory, kteří dobře znají HTML a ECMAScript, ale ne už třeba XML, datové modely apod.
- Nové typy ovládacích prvků pro běžně používané typy vstupů (datum, e-mail apod.).
- Usnadnění validace na straně klienta.
- Dynamické přidávání nových polí (opakování určitého prvku/prvků) opět na straně klienta.
- Odesílání dat v XML.
- Možnost inicializovat hodnoty ve formuláři z externích zdrojů.
Celá specifikace je velmi velmi velmi (opakuj 100krát) dobrý počin, narozdíl od XForms se dá přečíst za půl hodiny (aspoň její základy) a přitom vás celou dobu provází pocit "tohle mi přesně chybělo" (namísto pocitu vyjádřitelného nejlépe jako "holy shit", který jsem měl z XForms). Teď už zbývá ji jen doladit, schválit a hlavně implementovat!