Jak přesvědčit obyčejného uživatele k používání Firefoxu?

Včera jsem byl u jednoho kamaráda "řešit" jeho počítač. Že prý se kouše, běhá pomalu a tak. Samozřejmě na něm bylo několik virů, spyware a úplně rozhašený systém. Problémy jsem vyřešil vypálením nejnutnějších dat na CD, formátem disku, reinstalací Windows a poučením o nutnosti aktualizací antiviru i Windows samotných. Přitom jsem mu na počítač nainstaloval i Mozilla Firefox.

Tenhle nejmenovaný kamarád je už pátým člověkem v mém okolí, kterého jsem "ukecal" k používání tohoto prohlížeče. Všichni z těch pěti jsou úplně normální uživatelé internetu, ne něco jako já :-) Všichni po několika týdnech/měsících užívání nedají na Firefox dopustit (jen u toho posledního se to teprve ukáže).

Jak obyčejného uživatele přesvědčit, že Firefox je lepší než doposud používaný Internet Explorer? Na základě mých zkušeností zabírají tyto argumenty:

  1. Bezpečnost. Čím méně poučený uživatel, tím více ho vyděsí, když mu řeknu, že v IE jsou neopravené bezpečnostní chyby, snadno skrz něj proniknou viry a že po Outlooku je to druhá nejjednodušší cesta, jak se mohou do počítače dostat. Pak následuje uklidnění, že ve Firefoxu se něco takového ještě nikdy nestalo.
  2. Blokování vyskakovacích oken. Každý občas navštíví stránky, kde je tato funkce opravdu výhodná ;-) a nadšení uživatelů z ní často nezná mezí.
  3. Malé užitečné drobnosti. Třeba že Firefox umí stránku postupně načítat a zobrazovat mnohem lépe než IE. Nebo integrované "googlítko" vedle adresové lišty. Ve většině případů uživatelům ukážu i záložky (alias "panely", jak to krkolomně přeložili na CZille). Zajímavé je, že typická reakce na záložky je: "K čemu mi to je?" Moje povídání o zpřehlednění brouzdání po mnoha stránkách najednou většinou moc nezabírá – prostě je to funkce, na jejíž užitečnost musí každý přijít sám.
  4. Jinak je vše skoro stejné jako IE. Uživatele vždycky potěší, když mu řeknu, že nemusí měnit žádné ze svých návyků.
  5. A o čem se vůbec nezmiňuju? O "find as you type" (většina uživatelů jsou "klikači" a na klávesnici při práci s internetem sahají jen při zadávání adresy nebo vyplňování formulářů), o podpoře webových standardů (to nikoho normálního nezajímá), o extensionech, o skinech... Nic z toho není pro typického uživatele příliš zajímavé a potřebné.
  6. Úplně nakonec obvykle dodám, že tenhle prohlížeč používám od doby jeho vzniku a ke své naprosté spokojenosti. Kupodivu i tenhle naprosto subjektivní argument zabírá, možná dokonce ze všech nejlíp :-)
Apr 19, 2004 – 10:26

Comments

Adam Hauner
Nemohu si pomoci, ale záložky jsou ústáleným překladem bookmarků. Jak by se dal jeden termín používat pro dvě různé věci ve stejném kontextu?
Michal Kec (MiK)
Diky za tip na postup pri agitaci, obvykle to vedu dost podobne. Snad jen se moc rozplyvam nad vecmi z bodu 5 a malo zduraznuji, ze "je to jako MSIE". :-) Jinak zcela pochopitelne slavim uspechy s ukecavanim lidi spis na FireFoxe, nez na cely balik Mozilla. Ten uz lidi tolik neberou, protoze je na ne moc komplexni.
David Majda
David Majda
[2] Stejně ustálený je i pojem záložky pro označení součásti GUI, takže tu máme docela těžké dilema :-) Osobně bych to vyřešil tak, že bych se u bookmarks přidržel terminologie IE a přeložil je jako "oblíbené".
anonym
anonym
nejlepe nepresvedcovat a proste instalovat, jestli je to BFU tak po schovani ikonky IE nepozna rozdil a je to koneckoncum pro jeho dobro ;)
David Majda
David Majda
[5] Takhle jednoduše to probíhalo třeba v případě mého otce ;-)

Jinak je ale BFU a BFU. V tomhle článku mám na mysli hlavně lidi, co s netem normálně pracují, využívají běžných funkcí prohlížeče (historie, záložky...), ale třeba jen nevědí, že existuje alternativa (nebo spíš alternativy). A když se o ní dovědí, chtějí samozřejmě vědět, v čem je lepší.
Adam Hauner
[4] Nedokážu si představit, že bych "bookmarks" přeložil jako "oblíbené" (vím, MSIE má Favorities). V bookmarcích mám spousty odkazů, které za *oblíbené* rozhodně nepovažuji.
David Majda
David Majda
Je fakt, že "oblíbené" není úplně nejvhodnější termín, ale zas už je tady díky IE pár let zavedený. Mě osobně je určitě proti srsti méně než "panely" :-) Ale já Mozillu nepřekládám...

Abych ale jen nekritizoval: Myslím si, že jinak je překlad Mozilly i Firefoxe velmi povedený a hlavně nezní tak amatérsky jako mnohé jiné překlady open-source a freeware programů. A to celkové vyznění je IMHO mnohem důležitější než jemné nuance typu oblíbené/záložky/panely.
sid
sid
sám jsem spokojeným uživatekem Firefoxu, ale jedno mínus má, a to , že mi nechodí korektně Interbanking u ČSOB, takže na banku používám IE6.
jinak super, hlavně to blokování reklamních panelů, které si mohu jednoduše přidávat
boda
boda
dal jse na vás, a firefox mám už také, jsem ale nešťastnej jak ho aktualizovat, chápu, že je to nutné, ale přijde mi to dost složité, trošku se v popisech zapomíná na začátečníky, budu velice rád za jakoukoliv radu, a možná, že tenhle problém nemám jen já, a stálo by za to něco změnit
Martin Nuc
Martin Nuc
Uz sem "prekecal" nekolik svych kamaradu. Vetsinou me vidi v cem browdam, tak se zeptaji nebo dneska se treba jeden primo zeptal o dejepise co mam na prohlizeni stranek. Tak sem mu rek o FF a on zminil Operu. Kdyz sem zminil baner, tak mi hned rekl, ze si stahnul keygen nebo co a ze to tam nema, tak jsem se radsi zameril, ze chci neco jednoduchyho, spolehlivyho na stranky a ze Opera ma takyvy hafo tlacitek ze se v tom pomalu clovek nevyzna...

Ja v IE nedokazu pracovat mame to ve skole v informatice a tam vylozene trpim, musim prekecat admina ;)

Jinak mam jednoho kamarada, ktery FF zkusil a vratil se k IE. Kupodivu je to pocitacovy stoural a celkem march. Tim duvodem bylo to, ze IE byl u nej fakt rychlejsi. Ma celkem pomalej komp a asi malo ramky ... IE mu jednoduse jel rychleji. Uznal sem, ze cekat 12 sekund nez se spusti FF oproti IE, kterej bych za daleko min je silenost. Chudacek... nema taby :DDD
Tomáš Brunclík
Já dělám v Linuxu s "lehkým" window managerem a tam je FF dost svižný i na mém AMD400Mhz a dokonce stále ještě použitelný na mém notebooku P133Mhz/48MB RAM. Ale na Windows XP by mohlo pomoct použít switch /Prefetch:1, tj. upravit cíl zástupce tak, aby vypadal nějak takhle:

"C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" /Prefetch:1

Projeví se to až při druhém a dalším startu. Možná by na urychlení startu mohlo existovat i nějaké rozšíření, které by dalo firefox při startu widows do quicklaunch a zajistilo rychlejší start, ale to jsem nehledal, protože to nepotřebuju.

Taky je možné, že aktuální verze FF jsou rychleší než ta, kterou kdysi dotyčný zkoušel. S FF jsem začal od verze 0.7 a tam jsem nic takového nepozoroval, protože jak říkam, je rychlý dost, ale u balíku Mozilla byl třeba skok v rychlosti mezi Mozilla 1.0.1 a 1.4 impozantní. FF je samozřejmě pořád rychlejší, jen se snažím dokumentovat, že ne u každého programu musí být zákonitě každá novější verze pomalejší.

to: sid [9]
Pokud má někdo potíže se stránkami, které se sice ve FF zobrazí, ale díky "optimalizaci" na IE v něm chodí špatně, existuje pro Windows FF alespoň rozšíření 'IE View', které umožní spustit IE a otevřít v něm právě prohlíženou stránku nebo odkaz na ní přes pravé tlačítko myši. Po opuštění těchto "ošklivých" stránek stačí zavřít IE a pokračovat ve vašem oblíbeném prohlížeči.

Na stránky, které by sice ve FF i jiných moderních prohlížečích bez probleémů fungovaly, ale které jsou zablokované a vyskočí vám místo nich jen oznámení typu, že pro jejich prohlížení potřebujete IE 5 a vyšší existuje zase rozšíření 'User Agent Switcher'. To umožňuje jedním kliknutím změnit identifikaci prohlížeče, takže se z hlediska stránek tváří jako IE. Po opuštění zablokovaných stránek se nezapomeňte přepnout zpátky, ať zbytečně nezkreslujete statistiky používaných prohlížečů ve prospěch IE a webmasterovi napište mail se screenshotem jeho stránek ve FF a upozorněním, že blokovat stránky pro jiné prohlížeče je dnes už trochu "out".

Obě popisovaná rozšíření jsou součástí oficiální sbírky rozšíření pro FF, kam se dostanete přes menu (FF 0.9 a vyšší) "Tools | Extensions | položka Get More Extensions", nebo přes url http://update.mozilla.org/?application=firefox

Sakra, to jsem se zas rozepsal...
aprilmouse
aprilmouse
Používám mozillu už dlouho a přesvědčila jsem o ní už několik kámošek a to hlavně pomocí bodu 1) - děravý explorer a pak ten zmiňovaný bod 5) - SKINY! :) každá ženská skočí na to, že si může udělat u každé záložky srdíčko nebo jiná kravinka... Explorer je okoukaný :) I ten největší laik se nechá chytnout na líbivý vzhled.
Jakub Bouček
Jakub Bouček
Mám starou mašinu 200MHz, služně vytíženou a s plnou ramkou. Doby prvního spouštění po rebootu jsou: IE=12sec, Mozillka-Milášššek=60-90sec (podle vytížení), FF=15sec.

Už skoro rok i přes tento handicap používám Mozillku, kterou spustim a už nezavřu, dokud nejdu spát. IE spouštím, jen pokud chci vidět nějaký flash (na Moz ho mam vyextrahovany, aby neprudily reklamy). Píšu vám z druhého spuštění FF od jeho instalace a už nyní vím, že Mozillku dám asi k ledu, jen co ještě sosnu a vyzkouším Mail klienta od FF.
Volný Tom
Ahoj, ve firmě se starám kolegům a kolegyním o jejich PC, takze vzdy kdyz dojde k reinstalu apod. vzdy jim nezapomenu podstrčit Mozillu, nyni uz ji pouzivame cela firma;-)
Davpe
Ze začátku jsem používal IE a nedivil se, že po návštěvě stránek s cracky mi AD aware našel 120 špionů.Pak jsem přešel na Mozzilu a Ad aware mohl klidně vyhodit.Mozzila se mi líbila ale nešly zobrazit dobře některé stránky a najížděla díky splashscreenu pomalu.Díky taťkovi který ji svým amaterským chováním zničil jsem byl nucen přejít k FF a myslel jsem že taťka zůstane u Mozzily.Omyl.Přešel taky k FF a hned druhý den se ji pokoušel oddinstalovat,protože mu tam něco nešlo a mě jo.Taky už jsem pár lidí přesvědčil a po nainstalování FF jsem jim tam nainstaloval spoustu užitečných doplňků.Skiny vůbec nepoužívám.

Add comment

It is not possible to add comments to posts older than one month.