Budoucnost a cíle mozilla.org

Brendan Eich, hlavní architekt mozilla.org, ve svém diskuzním příspěvku nastiňuje opravdu odvážnou vizi budoucnosti projektu Mozilla. Microsoft je momentálně zaměstnán vývojem Longhornu a své technologie XAML, která pravděpodobně značně zjednoduší vývoj webových aplikací, ale i jiných programů. Podobnou technologii, zvanou XUL, má ale Mozilla už dnes. S ní a s pomocí dalších open-source projektů by se dala vybudovat platforma, která by mohla být v budoucnu Microsoftu přímou konkurencí. Citujme přímo Brendana:

This platform play would address (5-6) by marrying, as much as allying, GNOME, Mozilla, and perhaps Mono -- bringing cross-platform code and development to the Linux side, and native next-generation GNOME look and feel to Mozilla.  It would build something we've been unable to build in a compelling or complete way by ourselves: a development platform for arbitrary third party web and desktop apps.

Zní to jako dost práce, ale pokud by se vize opravdu naplnila, mohlo by to znamenat nemalý posun v dnešní situaci Microsoftího skoromonopolu. Což podle mě není nikterak na škodu.

Apr 7, 2004 – 14:19

Comments

Alois Kačmář
Alois Kačmář
Interpretovaná platforma, běžící na skriptech nikdy nemůže konkurovat enginu, který provádí kompilaci. Nemluvě o neobjektovém GUI a minimální podpoře grafiky.
David Majda
David Majda
Pokud v první řadě o výkon, tak dnes interpretace není nevýhodou, naopak IMHO převažují výhody interpretovaného jazyka při vývoji.

GUI v Mozille (tj. XUL) je rozhodně objektové, ikdyž ne tak "hezky" jako třeba v Delphi.

Podpora grafiky je v Brendanově návrhu obsažena. Pravda, dnes u Mozilly nejde za hranice možností CSS. I když nějakou snahu v tomto směru vyvinul Neil Deakin:

http://www.xulplanet.com/ndeakin/tests/canvas/

Na druhou stranu jsem ale vůči návrhu také spíše skeptický. Každý druhý vývojář chce vytvořit "tu nejlepší platformu" a zdá se, že u Mozilly tomu docela podlehli. Chtělo by to opravdu hodně práce, aby z této vize opravdu něco užitečného bylo, ale vyloučené to podle mě není.
David Majda
David Majda
Korekce: Příspěvek by měl začínat "Pokud *nejde* v první řadě o výkon..."
Zephir
Zephir
Výkon bude limitujícím faktorem vždy, zvlášť v Mozille, jejíž samotné jádro je skriptované, čili intepretované. Na tenhle problém dojela už Java, nyní se situace bude zřejmě opakovat. <BR>Vektorová 2D/3D grafika jde dynamicky skriptovat už ve MSIE 4.0/5.0

(http://www.absolutnet.cz/net/demoz/vml/, http://www.absolutnet.cz/net/demoz/danim/)

a v situaci, kdy SVG konečně implementuje nativně i Mozilla, bude zde Avalon s akcelerovanou 3D grafikou, atd..
David Majda
Jádro Mozilly, čili renderovací engine Gecko a související knihovy, jsou kompilované a naspané v převážně v C++. Interpretované je uživatelské rozhraní, kde o výkon tak moc nejde.

Že je v MSIE podpora VML vím, ale dokud je to nestandardizovaný formát používaný jen jedním prohlížečem jedné firmy, tak mě to příliš nezajímá.

Avalon bude
a) v Longhornu, tj. bůh ví kdy
b) bůh ví jak funkční - MS obvykle slibuje mnohem víc, než v jeho produktech nakonc je

Ale rád jím budu příjemně překvapen.

Add comment

It is not possible to add comments to posts older than one month.